Kořenovka nebo standardní čistička?
_optimized.jpg)
Mechanicko-biologická čistírna odpadních vod (MBČOV) využívá technologické procesy, jako je provzdušňování a separace kalu, a vyžaduje pravidelný servis a elektřinu pro svůj provoz. Naproti tomu kořenová čistírna pracuje na principu přirozeného čištění vody pomocí rostlin a mikroorganismů, nevyžaduje elektřinu a je téměř bezúdržbová. Zatímco MBČOV se hodí tam, kde je potřeba intenzivní čištění na malém prostoru, kořenovka je ekologické a dlouhodobě udržitelné řešení, které se stane přirozenou součástí krajiny či zahrady. 🌿💧
Jaká je účinnost kořenové čistírny v porovnání s klasickou čistírnou odpadních vod?
Účinnost funkční mechanicko-biologické čistírny je srovnatelná s účinností kořenovky. U kořenovky je však hlavní výhoda spolehlivost provozu, jelikož čistí vodu za jakýchkoliv okolností přibližně stejně kvalitně. Zatímco klasická mechanicko-biologická čistírna odpadních vod vyžaduje péči a pokud se o ni lidé dobře nestarají nebo ji správně nenastavují, ztrácí svou funkčnost. Podle statistiky povodí Ohře 90 % těchto malých mechanicko-biologických čistíren nefunguje, jak má. Důsledkem je pak znečištění toků či podzemní vody. Oproti tomu kořenovka spolehlivě čistí i bez nutnosti větší údržby a starostí. Nevadí jí používání konvenčních pracích nebo čistících prostředků v domácnosti, ani když se například vypustí dvě vany či tři pračky po sobě.
Jakou údržbu vyžaduje kořenová čistírna a jakou klasická ČOV?
O klasickou čistírnu by se mělo víc starat, u čistíren bez elektronicky řízených systémů může být kontrola i na týdenní bázi, aby se zjistilo, zda čistírna funguje. U kořenovky stačí jednou za rok vyvézt septik, posekat květiny a zkontrolovat, zda dobře funguje pulzní mechanismus. Často však i u chalupy, kde několik let nedocházelo k údržbě, vytéká velmi čistá voda.
Jaké je srovnání provozních nákladů?
U obou čistíren je zapotřebí vyvážet kal. Protože klasická čistírna vyžaduje provzdušňování, je pro její funkčnost navíc vždy nutná elektrická energie. Provozní náklady na kořenovou čistírnu jsou tedy za rok přibližně třetinové oproti mechanicko-biologické čistírně. Markantní rozdíl to dělá zejména u obecních čistíren, kdy provoz kořenové čistírny může být z hlediska energie až 5krát nižší. Doba návratnosti kořenové čističky je kolem 5 let, její životnost je však obvykle více než 30 let.
VIDEO: Co je kořenová čistírna.
Kořenové čističky: Udržitelné čištění odpadních vod – rozhovor v podcastu
Kořenové čistírny odpadních vod pro obce
Mokřadní rostliny ozdobí vaše jezírko i kořenovou čistírnu. Jaké zasadit?
9.3.2025
Další příspěvky
Chcete také tvořit s vodou?
Napište nám, co byste rádi realizovali a třeba i termín, kdy byste se chtěli o svých představách bavit. Budeme vás kontaktovat.