Užívané rostliny
Význam mokřadních rostlin v procesu čištění
Kořenové čistírny s vertikálními filtry umí čitit vodu i bez rostlin, většinu čistícího efektu zajišťují bakterie na povrchu náplně kořenového filtru. V kořenových čističkách odpadních vod přesto plní vegetace řadu důležitých doplňkových funkcí, které lze shrnout do těchto bodů:
- Rostliny odebírají část „živin“ obsažených v odpadní vodě, zejména dusík a fosfor
- Kořenový systém rostlin vytváří příznivé podmínky pro rozvoj mikroorganismů významně se uplatňujících v čistícím procesu
- V zimním období vytvářejí rostliny tepelnou izolaci kořenového pole a výrazně snižují hloubku promrzání
- Díky evapotranspiraci vytváří ve svém okolí příznivé mikroklima
- Většina z využívaných rostlin plní svým květenstvím estetickou funkci
- Některé z rostlin patří mezi léčivky
Rostliny pro kořenové čističky, přirozená zahradní jezírka a mokřady
Mokřadní rostliny mají schopnost značné adaptace na stálé, případně periodické zaplavení, nedostatek kyslíku, vysoký obsah solí a náhlou změnu pH prostředí. Všem rostlinám vhodných k osázení kořenové čističky vyhovuje právě voda z domácností bohatá na „živiny“ (odpadní látky).
Je to vytrvalá 1 až 1,5 m vysoká bylina s 2 cm širokými listy se silnou lodyhou. Květy, které se objevují v červenci až srpnu, jsou sestaveny z dlouhých chlupů uspořádaných v hustých, válcovitých palicích. V minulosti se užívaly zejména oddenky orobince, které obsahují velké množství škrobu. Také působí močopudně, užívaly se jako krev čistící prostředek, proti úplavici a proti vředům v ústech. Květy jsou údajně velmi dobré i syrové. Chmýru ze zralých palic využívali v minulosti chudší lidé místo peří do peřin, z listů se zas dříve pletly rohože, košíky, klobouky, kabelky a podobně; rozdrcené listy s olejem léčily vředy i otevřené rány.
Požití se ale vyvarujte! Dříve se poupata naložená v octě konzumovala a listy se přidávaly do salátů, než z mírných otrav mnoho lidí zjistilo, že rostlina je jedovatá.
O tom, že Kypreje bylo v léčitelství užíváno už v pradávných dobách, svědčí i latinské rodové jméno, které je odvozeno z řeckého lythron, což znamená krev vytékající z rány (byliny se v minulosti užívalo zejména na zastavení krvácení). Mladé výhonky Kypreje se ve Francii přidávaly do různých salátových směsí.
Kvete od července do září fialovočervenými květy uspořádanými v dlouhých klasech a je velkým lákadlem pro motýly. Dosahuje výšky 100–150 cm, ale v dobrých podmínkách doroste až do dvou metrů. Preferuje půdy střídavě vlhké až bahnité, kyselé s dostatkem dusíku, a slunná stanoviště.
Krásně vypadá také v čerstvých i suchých vazbách. Čaje a masti s obsahem tužebníku jsou k dostání v lékárnách, nebo si je můžete vyrobit sami.
Tužebník jilmový patřil vždy mezi méně známé léčivky. Teprve poté, co ho doktor Priessnitz začal preventivně podávat proti vzteklině, byl podroben pečlivému chemicko-farmakologickému zkoumání a bylo zjištěno, že kořen Tužebníku má do určité míry schopnost ničit původce vzteklinové nákazy. Později se zjistilo, že celá rostlina má antibakteriální účinky, a že výluhy a tinktury z ní připravené ničí například bakterie Staphylococcus aureus a Escherichia coli – původce řady vážných onemocnění. V květech, méně v nati, jsou flavonoidy a silice obsahující salicylaldehyd a methylsalicylát s podobnými účinky jako má kyselina acetylsalycylová, základ léků aspirin a acylpyrin.
Jak s rostlinami dále nakládat?
Některé z mokřadních rostlin lze využít jako léčivky (např. Kyprej nebo Tužebník). V předjaří (koncem února), doporučujeme rostliny posekat. Pouze Zblochan vodní a Chrastici rákosovitou je možné kosit a sklízet i během vegetačního období a sklizenou biomasu posléze použít ke kompostování.
Chcete také tvořit s vodou?
Napište nám, co byste rádi realizovali a třeba i termín, kdy byste se chtěli o svých představách bavit. Budeme vás kontaktovat.