Jak se starat o přírodní koupací jezírko

Přírodní koupací jezírko bývá oblíbeným prvkem v zahradě. Uchovat v něm čistou vodu je možné i bez přidávání chemie nebo náročných technologií. Stačí mu věnovat trošku péče a bohatě se vám odmění… Aby byla voda v jezírku co nejčistší, je důležité zajistit dostatek životního prostoru pro mikroorganismy, které přirozeně snižují množství živin. Žijí na kačírku a kořenech mokřadních rostlin v příbřežním pásmu kolem koupací zóny. Proto je ideální udělat tuto mělkou část co nejširší – ideálně 1,5–2 metry na každou stranu. Počítejte však s tím, že i dobře postavené jezírko vyžaduje určitou péči. Na co se tedy v průběhu roku zaměřit?
Než začne jaro…
V předjaří je péče o jezírko nejdůležitější. Zejména pokud se v okolí nachází větší množství stromů a na podzim se vám nepodařilo z vodní hladiny odstranit napadané listí, je nutné po zimě ze dna vysát nahromaděný kal. Odstranění vrstvy kalu je nejlepší provádět v předjaří, klidně již od února, než se rostliny začnou zotavovat z vegetačního klidu a rozrůstat. Dále je zapotřebí v této době zastřihnout uschlé části mokřadních rostlin v litorální zóně.
Kal ze dna vysávejte i v průběhu roku
Vysávání kalu ze dna a mělčin je vhodné i během sezóny od jara do podzimu. Pokud budete tuto činnost provádět v jezírku pravidelně, nebude předjarní vysávání tak náročné. „Využít můžete silnější hadici 5–7 cm přehozenou přes okraj jezírka a samospádu. Hadici napustíte vodou a přehodíte jeden konec ven přes okraj jezírka. Druhý konec hadice umístíte ke dnu a přejíždíte jím v hlubině. Samospádem se voda s kalem nasává do hadice a vytéká z jezírka ven včetně listí i kamínků. Vodu lze využít na zalévání záhonů, trávníku či stromů. Průběžně odstraňujte také kal usazený v mělčinách prohrabáváním kačírku a následným vysátím uvolněného kalu,“ doporučuje Michal Šperling ze sdružení Kořenovky.cz, který se zabývá výstavbou kořenových čistíren a přírodních koupacích jezírek. Tam, kde štěrkem prorostou rostliny, se kal obvykle neshromažďuje, tato místa tedy čistit nemusíte.
Robotické vysavače ušetří práci
Odstraňovat kal můžete také speciálním vysavačem určeným pro jezírka, anebo robotickým bazénovým vysavačem. „Pokud v přírodních jezírkách zůstane nečistot více, je vhodné používat speciální vysavač určený pro jezírka. Ten vysaje i větší nečistoty, například kačírek, kamínky, nahromaděné listí apod. Tento specializovaný vysavač je možné si i vypůjčit, ale svěřit tuto práci můžete i do rukou profesionálů, což vám ušetří spoustu času. Než se laik s přístrojem seznámí a jezírko důkladně vyčistí, může to trvat i 4 dny, zatímco profesionál práci zvládne za 1–2 dny dle velikosti jezírka. Nejde ani tolik o odbornost, jako spíš o zkušenosti, jak proces provádět efektivně. Je to pomalá a pečlivá práce, kdy výsledky nemusí být hned markantní, nicméně pro jezírko se jedná o velice přínosnou činnost. Od profesionála se lze čištění naučit a pak už si jezírko čistit sám,“ vysvětluje Patrik Synek, odborník na péči a údržbu jezírek. Pro čištění volte vždy spíše chladnější dny, kdy je pod mrakem. Po vysátí totiž klesne hladina vody a rostliny jsou v horku náchylnější k vysychání.
Skimmer pomáhá se sběrem napadaných nečistot
Stromy v okolí jezírka nejen dobře vypadají z estetického hlediska, ale mohou dobře posloužit v parném létě, kdy díky košaté koruně částečně stíní hladinu. Voda se proto nepřehřívá a tím se eliminuje výskyt řas. Na druhou stranu ze stromu padají pyly a na podzim listí, které je potřeba odstraňovat, aby nedocházelo k jejich tlení. Nečistoty z jezírka snadno vylovíte síťkou, anebo si můžete pořídit užitečného pomocníka, který vám se sběrem pomůže. Takzvaný skimmer zachytává mechanické nečistoty z hladiny. Skimmer je ideální umístit podle směru větru – dává se na konec jezera tak, aby vítr nečistoty navál do tohoto hladinového lapače. Jezírko se dá doplnit o mechanický oběhový systém, který recykluje vodu, aby nestála, a přitom skrze skimmer sbírá nečistoty z hladiny. Vyčištěná voda se čerpá zpět na povrch na opačné straně, než je umístěn skimmer. Její vypouštění je možné přes kámen, anebo lze vytvořit malý vodopád či jiný vodní prvek. Nezapomínejte však, že zachycené nečistoty ve skimmeru je potřeba pravidelně odstraňovat. „V podzimních měsících je třeba skimmer kontrolovat denně a vytáhnout nečistoty, které se v něm usadily. Sběrač musí být samozřejmě dobře dimenzovaný na velikost jezírka a množství stromů v okolí, jinak by se mohl ucpat i mimo podzimní sezónu. Když se majitel o jezírko průběžně trochu stará, ulehčí mu to do budoucna práci. Udržujeme-li čistou hladinu, nenapadá tolik nečistot na dno a není jej pak nutné každé jaro důkladně vysávat,“ radí Patrik Synek.
Technologie si vyžadují pozornost
Pokud je jezírko doplněné o technologie, musíte je pravidelně kontrolovat. „Čím je jezírko techničtější, tím více údržby je potřeba, o technologie je nutné se starat. Hodně technologická jezírka vyžadují téměř každodenní pozornost. My se proto snažíme technologie dělat jednoduché, aby se do nich zasahovalo spíše v řádu měsíců než dnů,“ upozorňuje Michal Šperling, který buduje jezírka bez technologií, anebo s přírodními technologiemi, jako je Nature Aqua Clear. Kombinuje sběr mechanických nečistot za pomoci skimmeru s biologickým čištěním prostřednictvím přidané kořenové čistírny. Tato čistírna vypadá jako záhon mokřadních rostlin, kam se čerpá mechanicky předčištěná voda z jezírka. Kořenovka je naplněna štěrkem, kde žijí bakterie, které pomáhají vodu čistit. Výhodou tohoto biologického čištění je právě fakt, že údržba je naprosto minimální a časově nenáročná. Stačí na jaře odstranit uschlé části rostlin a v sedimentační šachtě jednou za rok zkontrolovat čerpadlo a odstranit kal.
Mokřadní rostliny jsou prakticky bezúdržbové
O mokřadní vegetaci v příbřežní zóně jezírka nebo na přidané kořenové čistírně se nemusíte starat. Rostliny se dokážou dobře adaptovat i na kolísající vodní sloupec. Pouze na podzim či v předjaří je nutné pokosit nadzemní části rostlin. Druhy, které se rychle rozrůstají, je vhodné čas od času regulovat protrháním.
Péči nevyžadují ani dřevěné trámy, které ohraničují hlubokou koupací část jezírka. Pod vodou jsou zakonzervované, proto není třeba žádný nátěr.
Výhodou jezírka je, že se na rozdíl od bazénu nemusí nijak připravovat na zimu. Není třeba jej upouštět. Můžete ho proto využívat celoročně – v zimě slouží pro otužování nebo jako ochlazovací nádrž po saunování, a když zamrzne, dá se na něm i bruslit.
Přibližně jednou za pět let je vhodná „generálka“
Jednou za čas je vhodné provést generální údržbu, kdy se voda vypustí a jezírko hloubkově vyčistí. Četnost závisí na různých faktorech, obvykle se provádí po přibližně 5 letech. Pokud ale majitel o jezírko průběžně nepečuje a jezírko se nachází v blízkosti stromů, může být znečištěné i dříve. Při vypouštění jezírka je důležité myslet na živočichy, kteří v něm žijí. Vhodná doba pro tuto kompletní údržbu je proto pozdní podzim až zima, kdy už je dávno po vylíhnutí vážek a kdy se i nová generace obojživelníků již vydala z jezírka do okolního světa. Voda se odčerpá, anebo vypustí pomocí hadice zmíněným principem spojených nádob. Veškeré usazeniny, ať už jde o řasy, listy a další nečistoty, je možné dát na kompost. Následně se propláchne kačírek, aby se zbavil usazenin, a vysokotlakou hadicí nebo měkkým kartáčem se důkladně vyčistí fólie. Pozor, nikdy nepoužívejte chemické čistící prostředky!
29.3.2025
Další příspěvky
Chcete také tvořit s vodou?
Napište nám, co byste rádi realizovali a třeba i termín, kdy byste se chtěli o svých představách bavit. Budeme vás kontaktovat.